Proč prověřit nemovitost před její koupí?

Pro většinu lidí je nákup nemovitosti vysoká investice. A určitě nikdo nechce, aby se cena dále zbytečně navyšovala. Může se to stát kvůli neznalosti všech rizik, která jsou s koupí bytu, domu nebo pozemku spojena a se kterými musíte počítat. Díky kvalitním informacím můžete ale všem rizikům předcházet. Spoléhat se však na údaje a ujištění realitní kanceláře nebo prodávajícího se nemusí vždy vyplatit.

Alarmující výsledky průzkumu

V září 2020 výzkumná agentura STEM/MARK uskutečnila průzkum na reprezentativním vzorku populace ČR starších 18 let. Vyplynulo z něj, že 33 procent respondentů, to znamená přibližně  každý třetí člověk, který koupil nějakou nemovitost, až po podpisu kupní smlouvy zjistil nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděl. Průzkum dále ukázal, že nejčastější problémy při koupi nemovitosti způsobuje neočekávané navýšení nákladů (72 %), horší technický stav, než bylo sděleno prodávajícím (49 %), výrazné zpoždění celého procesu (25 %) a nemovitost nelze využít k zamýšlenému záměru (21 %).

Jaká jsou nejčastější rizika při koupi nemovitosti? Pozor si musíte dát  především na právní rizika, věcná břemena, nevýhodnou kupní smlouvu a špatný technický stav nemovitosti, podcenit však nesmíte v žádném případě ani umístění nemovitosti v povodňové oblasti.

Jak tedy postupovat při koupi domu nebo bytu?

Pokud si informace sháníte sami, shromažďování všech těchto údajů může být časově velmi náročné a často ani nevíte, kde je hledat. Údaje jsou rozptýleny na mnoha místech a může být komplikované, jak zjistit rychle např. majitele pozemku, bezdlužnost současného vlastníka nebo riziko povodní a záplav v dané oblasti. Lidé mnohdy jednají pod tlakem realitní kanceláře nebo prodávajícího. O kvalitní a finančně zajímavé nemovitosti bývá totiž velký zájem a právě čas hraje velkou roli v tom, zda ji nakonec získáte vy nebo někdo jiný. Pokud  nechcete vkládat svojí energii do komplikovaného hledání různorodých informací na mnoha místech, můžete zkusit například NEMO Report. Ten poskytuje rychlé, kvalitní a srozumitelné informace o konkrétních nemovitostech, upozorňuje na možná rizika a přidává komentáře s užitečnými informacemi. Může vám tak pomoci nespálit se při koupi vysněné nemovitosti na celý život.

NAŠE MISE

Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.

Kontakt

Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk

Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov