Kontrola technického stavu nemovitosti

Celková kondice domu nebo bytu je jedním ze základních měřítek, zda se pro něj rozhodnout či nikoliv. Na co si dát pozor při koupi nemovitosti? Pečlivě si ověřte případné vady či poškození stavby a celkový stav a životnost rodinného nebo bytového domu.

Některé technické vady nemovitosti mohou být vidět na první pohled, jiné jsou však pro laika prakticky nezjistitelné. Na technickou prohlídku objektu by měl s potenciálním kupcem přijít i statik, případně architekt, který již na základě krátké prohlídky může kupujícího upozornit na možná nebezpečí. Můžete se tak vyhnout dalším neplánovaným investicím v blízké budoucnosti.

A pokud se rozhodnete na vyslovená rizika přistoupit, měli byste alespoň trvat na jejich specifikaci v kupní smlouvě.

 

Nejčastější poruchy technického rázu

Velkým problémem bývají statické poruchy budov, způsobené například ujíždějícím podložím, nestabilním krovem nebo poškozenými dřevěnými trámy u starých bytových domů. K dalším velmi častým závadám patří pronikání vody do objektu. Zatékat může například špatnými parapety nebo šikmou střechou. Velké potíže způsobuje i dešťová voda, která teče ze střechy rovnou k základům domu.

Pozornost věnujte i únikům tepla a kondenzaci vody, která bývá způsobena nedostatečnou tepelnou izolací stěny, přítomností tepelného mostu nebo v domě zatepleném polystyrenem. Spolu s plastovými okny se dům zcela uzavře a stává se neprodyšný. Ve vlhčích nebo nevětraných prostorách to bývá důvod vzniku plísní. Pozor si dejte i na poruchy zateplovacího systému, může být poškozený například ptáky nebo hlodavci.

Nepodceňujte ani zdravotní a bezpečnostní rizika. U nepodsklepených domů bývá problém s pronikáním radonu do vnitřních prostor nemovitosti. Dobře prohlédněte i zábradlí u všech schodišť v domě. Některá mohou být zvláště pro děti nebezpečná.

 

Jak zjistit technické vady nemovitosti

Jistě se nechce dočkat nepříjemných překvapení, která se mohou objevit při neuvážené koupi domu nebo bytu. Pokud nejste znalci a nerozumíte technickému stavu, při koupi nemovitosti je určitě nejlepším řešením využít pomoc odborníka. Doporučujeme například službu NEMOPAS, která nabízí inspekci nemovitosti a zjišťuje technický stav domu, jeho skrytých i zjevných vad, certifikovaným odborníkem. Výjimkou v obchodování s nemovitostmi nejsou totiž bohužel ani nákupy objektů, jejichž stavební stav je natolik špatný, že je posléze nutné provést velmi důkladnou a velmi nákladnou rekonstrukci, někdy se dokonce musí přistoupit k demolici celého objektu.

NAŠE MISE

Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.

Kontakt

Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk

Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov