Lidé kupující nemovitost si nově prověřují možná rizika jednoduše a rychle přes internet

Každý třetí člověk se při koupi nemovitosti setkal se zásadním problémem. Přitom téměř každý z nich má zájem ještě před podpisem kupní smlouvy odhalit možná rizika. Doteď ale v ČR chyběl online nástroj pro rychlé a komplexní prověření rizik nemovitostí. Díky nové službě NEMO Report mohou nyní lidé rychle získat informace o možných rizicích pro konkrétní byt, dům či pozemek, a to včetně srozumitelných komentářů a doporučení, co které riziko znamená a jak ho případně řešit.

Ročně změní svého vlastníka přibližně 200 tisíc nemovitostí v České republice. Jan Záhora se svými kolegy ze společnosti MyNEMO již několik let pomáhají lidem, aby jejich plány a záměry související s koupí nemovitosti proběhly komfortně a bez starostí. “Lidé se na nás obracejí, abychom jim pomohli s pořízením bydlení, případně s řešením problémů. S nějakou komplikací či rizikem se setkáváme poměrně často,” vysvětluje Jan Záhora a dodává: “Uvědomujeme si, že se to netýká jen našich klientů, a tak jsme přišli s myšlenkou online prověření nemovitostí, která bude dostupná všem. Chceme dát každému možnost získat srozumitelné a objektivní informace pro rozhodování o koupi nemovitosti. A zároveň pomoci předcházet problémům. Ať už se jedná o byt, dům nebo pozemek.”

Je připraven, aby sloužil lidem, ale vítají ho i realitní kanceláře

Projekt NEMO Report je dostupný na webových stránkách www.nemoreport.cz. Zájem o rychlé a srozumitelné informace o možných rizicích spojených s konkrétní nemovitostí překvapil i samotné tvůrce této služby. Ještě předtím, než byla služba NEMO Report oficiálně spuštěna, využili ji v testovacím provozu první zájemci. Například Daniel Bouša z Prahy si novou službu pochvaluje: “Delší dobu jsem pro sebe hledal vhodný byt poblíž Prahy. I díky NEMO Reportu jsem si nakonec koupi jednoho z vytipovaných bytů rozmyslel. Získal jsem během chvilky přehledné a srozumitelné informace, odhalil potenciální rizika a získal doporučený postup. Nechci se spoléhat na to, co mi řekne majitel domu nebo realitka, chci si vše prověřit. Nerad bych se spálil a zkomplikoval si život.”

NEMO Report je určený především pro lidi, kteří kupují nemovitost, nechtějí ztrácet hodiny svého času vyhledáváním spousty informací a potřebují si rychle a komfortně prověřit možná rizika ještě předtím, než podepíšou rezervační smlouvu na koupi konkrétní nemovitosti. NEMO Report však vítají také zástupci realitních kanceláří, které chtějí poskytovat svým klientům kvalitní servis. Jan Kotrla, jednatel realitní společnosti DEVELECO, říká: "Jde o skvělý a jednoduchý nástroj, díky kterému my sami ušetříme čas a zároveň klient má v ruce přehledně veškeré důležité informace o nemovitosti ze všech dostupných zdrojů. Podobně jako prověřená ojetá auta působí lépe v inzerci u autobazarů, dokážeme s certifikátem NEMO Report dosáhnout stejného výsledku u nabídky nemovitostí. Kupující má celkově větší důvěru, protože rovnou dostává odpovědi na otázky, které si často musí sám zjišťovat a ověřovat na vlastní pěst."

K realizaci projektu NEMO Report přispěla také podpora od Středočeského inovačního centra. „Vždy rádi podporujeme inovativní projekty, které dávají smysl. NEMO Report přináší přidanou hodnotu běžným lidem, ale i profesionálům. Zároveň vyplňuje určitou mezeru na trhu a má zajímavý potenciál. S autory projektu si rozumíme i po lidské stránce. To nás samozřejmě těší a držíme palce,“ říká Jakub Hudec ze Středočeského inovačního centra.

Výsledky průzkumu: Každý třetí člověk se při koupi nemovitosti setkal se zásadním problémem

33 procent obyvatel ČR starších 18 let, kteří koupili nějakou nemovitost, zažilo situaci, kdy až po podpisu kupní smlouvy zjistili nějaký zásadní právní, technický či jiný problém, o kterém předtím nevěděli. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který pro NEMO Report realizovala výzkumná agentura STEM/MARK.

Tento průzkum také ukázal, že mezi nejčastější problémy, které způsobily lidem největší starosti, patří tyto čtyři: neočekávané navýšení nákladů (72 %), horší technický stav, než bylo sděleno (49 %), výrazné zpoždění celého procesu (25 %) a nemovitost nelze využít k zamýšlenému záměru (21 %).

NEMO Report: Chytrá datová pavučina s přístupem k miliardě dat o nemovitostech v ČR

Získat automatizovaný přístup k relevantním informacím o nemovitostech, vymyslet logiku zpracování dat tak, aby výstupní informace byly věcně správné a navíc srozumitelné pro klienty. To byl úkol, který po dobu jednoho roku řešil projektový tým NEMO Reportu. Jan Záhora, jednatel společnosti MyNEMO Report, k tomu říká: “Jsem velmi rád, že se nám to podařilo. Byl to složitější úkol, než jsme si původně mysleli. Děkuji všem mým kolegům a partnerům za skvělou spolupráci.”

NEMO Report čerpá data z relevantních zdrojů od důvěryhodných partnerů, jako například:

  • informace z katastru nemovitostí,
  • riziko povodní nebo záplav na adrese nemovitosti a v okolí,
  • zapsaná sídla firem na adrese nemovitosti,
  • ekonomický rating obce,
  • informace z insolvenčního rejstříku,
  • mapy a mapové podklady,
  • inženýrské sítě,
  • územní plány obcí.

Systém NEMO Report je připraven tak, aby si každý mohl jednoduše objednat informace ke konkrétní nemovitosti a tyto informace rychle obdržel. “I když v rámci každé objednávky zpracováváme množství různých dat, proces objednání je pro naše zákazníky velmi jednoduchý, v podstatě jako v e-shopu. Zákazník si jednoduše vyhledá konkrétní nemovitost, zaplatí online platební kartou nebo převodem a na uvedenou e-mailovou adresu mu záhy přijde takzvaný report, tedy srozumitelný přehled informací o možných rizicích pro danou nemovitost. Report je pro registrované uživatele přístupný také v online verzi. Zároveň máme k dispozici online i telefonickou podporu,” vysvětluje Jan Záhora.

 

Zajímá vás, jak NEMO Report vypadá? Ukázka reportu >>

 

NAŠE MISE

Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.

Kontakt

Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk

Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov