Nelegální přístavba, které si ani nemusíte být vědomi

Nelegální pergoly, přístřešky, garáže nebo přístavby jsou častým jevem při koupi domu a přitom o tomto problému ví minimum lidí

Pan Josef F. se pokoušel získat hypotéku na koupi rodinného domu pro bydlení. Komplikace nastala, když banka poskytující hypotéku zjistila, že se na pozemku nachází pergola, která není zakreslena na katastru nemovitostí. Banka tak odmítla poskytnout čerpání hypotéky do doby, kdy by bude pergola legalizována.

Legalizace již existující stavby je komplikovaný proces, který pro majitele může znamenat náklady v desítkách tisíc korun a časovou investici přibližně na 3 až 4 měsíce. Klient nakonec k tomuto řešení přistoupil a stavbu legalizoval s náklady pohybujícími se okolo 25 tisíc korun. Pan Josef F. naštěstí tento problém zjistil dříve, než vypověděl nájemní smlouvu na byt, ve kterém v té době bydlel. 

Stejná komplikace může nastat v případě nelegální studny, přístavby, verandy, garáže a podobných staveb. Nejčastěji se to stává u domů realizovaných ještě před rokem 1989. Některé kolaudací sice prošly, ale údaj se nedostal na katastr nemovitostí. Ideální je řešit tyto záležitosti ještě před samotnou koupí nemovitosti, tedy ještě před odhadem nemovitosti, podpisem rezervační smlouvy a uhrazením rezervace. Ušetříte si tak spoustu peněz i času.

NAŠE MISE

Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.

Kontakt

Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk

Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov