Neaktuální výpis z katastru a nečekané zástavní právo pro firmu

Důvěřuj, ale prověřuj, aneb krátká rezervační doba při koupi domu a přílišná důvěra připravila kupujícího o dva měsíce života

Pan Jaroslav W. se rozhodl, že koupí rodinný dům a využije k tomu hypotéku. Měl vyhlídnuté dva domy a nakonec se rozhodl pro ten, který se mu líbil jak vzhledově, tak překvapivě i cenou. Na prohlídce vypadal dům v pořádku technicky, navíc Jaroslav dostal výpis z katastru nemovitostí, který nenaznačoval žádný problém. O koupi domu byl údajně velký zájem, a tak klient z obavy, aby o dům nepřišel, podepsal rezervační smlouvu ještě na prohlídce.

Doma si všiml, že výpis z katastru nemovitostí je více, než měsíc starý. Pro jistotu si opatřil zcela aktuální výpis a zjistil, že na rodinný dům se vztahuje zástavní právo pro firmu. Majitel domu si totiž půjčil od svého zaměstnavatele a tento dům poskytl jako zástavu.

Banka byla ochotná hypotéku poskytnout pouze pod podmínkou, že úvěr bude splacený a zástavní právo zmizí z katastru nemovitostí. Dohledat majitele firmy bylo velmi komplikované. Ten navíc odmítal splacení úvěru a o výmazu zástavy nechtěl slyšet. K tomu realitní makléř, který se o prodej rodinného domu staral, poskytl panu Jaroslavovi pouze dva měsíce na to, aby koupi nemovitosti dovedl do úplného konce. To však s ohledem na okolnosti nebyla dostatečná doba na to, aby se podařilo zástavu vymazat, a on tak mohl od banky dostat požadovanou hypotéku.

Reálně tak hrozilo, že zaplacená rezervace propadne realitnímu makléři a z koupě nemovitosti sejde. Z koupě  domu nakonec opravdu sešlo a panu Jaroslavovi se podařilo získat peníze za rezervaci zpět. Bohužel ale kvůli této komplikaci ztratil přibližně dva měsíce času a přišel o druhou vytipovanou nemovitost, která se v mezičase již prodala. Naštěstí však předešel mnohem výraznějším komplikacím díky tomu, že si prověřil nemovitost na vlastní pěst.
 

NAŠE MISE

Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.

Kontakt

Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk

Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov