Zástavní právo smluvní
popis zástavního práva smluvníhoZástavní právo smluvní je věcným právem k cizímu majetku, které se využívá jako pojistka pro případ, že by dlužník nebyl schopen dluh splácet. Užívá se nejčastěji u hypoték a dalších realitních transakcí. Poskytovatel půjčky (tedy banka či jiný finanční subjekt) zástavním právem smluvním svůj úvěr zajišťuje a chrání tak své prostředky. Když kupujete nemovitost, dobře si zjistěte, zda není touto zástavou zatížena.
Na nemovitostech nejčastěji uplatňují zástavní právo smluvní banky jako zajištění hypotečních úvěrů. Pokud se chystáte koupit nemovitost se záznamem zástavního práva smluvního a chystáte se koupi financovat také hypotečním úvěrem, nemusíte se ničeho bát. Standardně Vám Vaše banka povolí nemovitost koupit s podmínkou, že musíte aktuální hypotéku z koupě splatit a do určité doby (běžně 3 měsíce) musí být zástava původní banky vymazána. Pravděpodobně bude potřeba i souhlas stávající banky.
Pokud se původní úvěr nesplácí, pravděpodobně bude Vaše banka požadovat, aby byl záznam vymazaný dříve, než Vám poskytnou peníze. V takovém případě musí prodávající najít jinou vhodnou zástavu, popřípadě splatit úvěr sám. V praxi to pro Vás znamená zdržení přibližně na 2 měsíce.
Podobný postup můžete očekávat i v případě, kdy je zástavní právo smluvní zapsané pro fyzickou osobu (konkrétní člověk) nebo jinou právnickou osobu, než banku (bývá často společnost, která půjčila vlastníkovi nemovitosti). Mimo požadavek banky, aby byl záznam vymazaný před poskytnutím financí, budete nuceni zajistit splacení úvěru a výmaz s danou osobou. To může být oříšek, protože pokud jim to vysloveně neukládá smlouva, nemají povinnost peníze na splacení úvěru přijmout. V některých případech může být dokonce velmi komplikované takovou osobu vůbec dohledat a zkontaktovat. V tomto případě tedy výrazně doporučujeme nespoléhat se na dobré slovo. Ohlídejte si, aby proběhl výmaz zástavního práva smluvního před podpisem jakéhokoliv závazného dokumentu (například rezervační smlouvy, kupní smlouvy, hypoteční smlouvy, apod.).
TIP na závěr
Pokud přecházíte z nájmu do vlastního bydlení, doporučujeme vypovědět nájemní smlouvu až v okamžiku, kdy jste si opravdu jistí, že zvládnete svou novou nemovitost v termínu pořídit. Nezřídka se stává, že z důvodu prodlev hledají kupující přechodné bydlení na několik týdnů nebo měsíců.
NAŠE MISE
Jsme tu proto, abychom lidem pomohli realizovat plány týkající se nemovitostí.
OBJEVUJTE
NEMO
Kontakt
Náměstí Přemyslovců 14/11
288 02 Nymburk
Dobrovského 422/3
682 01 Vyškov